Доц. д-р Пенчо Генов е специалист уролог с над 10-годишен опит. Извършва прегледи във всички области на урологията и андрологията. Приоритет са увеличена простата, камъни в бъбреците, заболявания на пикочно-половата система, превенция и лечение на стерилитет при мъжете, преждевременна еякулация, уретрит.
Д-р Генов придобива специалност „Урология” през 2013 г., а през 2017 г. защитава образователна и научна степен „Доктор по медицина” на тема, свързана с преждевременната еякулация. Член е на Българското урологично дружество. Притежава сертификати за лазерни операции на простатата и камъни в бъбреците, както и за ехография на коремни органи.
Взема участие в лапароскопски курс в Делхи и Страсбург; в национални конгреси и семинари по специалността; в клинични проучвания за иновативни лекарствени терапии.
Д-р Пенчо Генов има самостоятелна практика като специалист уролог в Русе, а към момента извършва прегледи в МЦ „Хера” – София, болница „Люлин” и МК „Д-р Щерев”. Владее английски и руски език.
В това интервю доц. д-р Пенчо Генов ще обсъдим характерното за бъбречно-каменната болест, като ще акцентираме на т.нар. метаболитна оценка на пациенти с това заболяване. Защо е важна и съществена тази тема, как тя ще помогне на страдащите от заболяването да предотвратят рецидивиране и какви са основните препоръки в това отношение?
- Доц. Генов, как можем да се предпазим от бъбречно-каменната болест?
Здравейте. Моля да публикувате интервю със специалист, който да обясни какви са причините и как се лекува състояние, наречено стриктура на уретрата?
Има ли нови терапии, които все още не се прилагат във всички клиники? Какво трябва да е поведението на болния с тази диагноза?
Ивайло Иванов - София
Въпросите на нашия читател коментира в интервю урологът д-р Пенчо Генов.
Той работи във всички области на урологията и андрологията, като приоритет в неговата практика са следните заболявания и състояния: увеличена простата - диагностика, лазерни и отворени операции; камъни в бъбреците, уретрите и пикочния мехур; остри и хронични възпалителни заболявания на пикочоотделителната система; превенция и лечение на мъжки стерилитет; еректилни дисфункции; преждевременна еякулация - консервативно и оперативно лечение; рак на простатата - диагностика и лечение; проблеми на свръхактивен пикочен мехур и др.
То е варикозно разширена вена на левия тестис, основна предпоставка за това е чисто анатомична особеност
Моля да публикувате подробна, професионална и достъпна информация по следните въпроси:
1. Какви са причините, как се проявява, как се лекува и до какви усложнения може да доведе заболяването варикоцеле?
2. Какви са причините за състоянието фимоза? Може ли да се лекува и дали е свързано с хроничния простатит?
3. Що е то стриктура на уретрата? Само с операция ли може да се лекува това заболяване? Доколко е опасно?
Иван - гр. Пловдив
Повратен момент в лечението на цистита е извършването на микробиологично изследване на стерилна урина
Урологът д-р Пенчо Генов, д.м., е специалист в урологичен кабинет на Медицински център „Св. София” в Бургас. През 2017 г. д-р Генов защитава дисертация за преждевременната еякулация. Работи във всички области на урологията и андрологията с приоритети увеличена простата - диагностика, лазерни и отворени операции; камъни в бъбреците, уретрите и пикочния мехур; остри и хронични възпалителни заболявания на пикочоотделителната система; превенцията и лечението на мъжкия стерилитет;
Здравейте. много моля за професионален отговор на това каква е разликата между твърда простата и увеличена простата? Знаем за възпалена простата - простатит, и увеличена - аденом. Къде тук е мястото на твърдата простата? Аз съм на 75 години, засега съм здрав, единствено страдам от твърда простата. Приемам препарат за омекотяване от 5-6 години, но пак се налага да ставам през нощта по един-два пъти. Искам да попитам дали билкови отвари за увеличена простата могат да се пият и за твърда простата? Например отвара от върбовка на мен не ми действа. Или решението е операция?
Георги Георгиев - гр. Белица
Уголемeната простата и нейното лечение вървят ръка за ръка със сексуалните дисфункции. Но когато заболяването е открито навреме, лечението е по-кратко и сексуалната функция се възстановява по-бързо.
Д-р Пенчо ГЕНОВ, уролог в МБАЛ, Русе
Хроничните рецидивиращи цистити при жените изискват по-специално внимание, защото поради анатомичните си особености нежният пол е много по-предразположен към чести уроинфекции. Женският пикочен канал е къс и широк, което благоприятства лесното навлизане на бактерии и развитие на инфекция, особено когато са налице и фактори като спадане на общия имунитет, стрес, преумора и т.н.