НачалоЗа сайтаНовиниД-р Пенчо Генов, д.м.: Зачестяват сексуалните нарушения при мъжете

Свързани статии

alkaly 235

urorenal 235

urosilver

news 11Какви са причините за възникване и развитие на уринарните инфекции? До какво водят ненавременната диагностика и неправилното лечение на тези инфекции? Какви са новите критерии относно профилактиката на доброкачествена хиперплазия на простатната жлеза? Какви сексуални смущения тормозят мъжете в нашето съвремие?

По тези и още въпроси разговаряме с уролога д-р Пенчо Генов, д.м. - специалист в урологичен кабинет на МЦ “Св. София” в Бургас. През 2017 г. д-р Генов защитава дисертация за преждевременната еякулация. Работи във всички области на урологията и андрологията. На 22 юли, тази година, д-р Пенчо Генов проведе безплатни профилактични прегледи в лечебното заведение.

- Д-р Генов, как протече денят за безплатните профилактични прегледи във вашето лечебно заведение? Отзоваха ли се много желаещи и с какви оплаквания? Какви изводи си направихте вие като специалист?
- Доста хора проявиха интерес, което показва, че българинът започва все повече да мисли за своето здраве и да си дава сметка, че трябва да се профилактира дори и при минимални оплаквания. Повечето мъже дойдоха с оплаквания по повод доброкачествената простатна хиперплазия или просто профилактичен преглед за това заболяване. Те искаха да научат, дори и тези, които нямаха оплаквания, актуалното състояние на своята простата като големина и обем. Искаха да разберат състоянието на пикочния мехур, остава ли урина в края на уринирането или не. Докато жените се обърнаха към нас с оплаквания от упорити рецидивиращи уринарни инфекции, които са голям бич за тях. Защото значително влошават качеството им на живот. Много от пациентите - и жени, и мъже, дойдоха с оплаквания относно бъбречно-каменната болест, която също влияе много на общото им състояние и влошава качеството им на живот. Това бяха най-вече заболяванията, за които пациентите потърсиха помощ.

- Кои са най-честите и най-тежките урологични заболявания? 
- Сред широк кръг от мъже се среща доброкачествената простатна хиперплазия. Освен това през последните години расте броят на случаите с карцином на простатата, за съжаление, както и с карцином на пикочния мехур. И не на последно място - бъбречно-каменната болест. Това са най-честите заболявания при мъжете. Ако трябва да степенувам най-често срещаните при жените, това са бъбречно-каменната болест. Доста зачестиха уринарните инфекции при тях поради анатомични особености (къса и широка уретра). Често и при жените се среща карцином на пикочния мехур. Що се отнася до най-тежките урологични заболявания, това са карциномните заболявания - на пикочния мехур, на простатата. Към тази категория бих причислил доста сериозните и тежки форми на бъбречно-каменната болест, които трайно увреждат бъбреците и могат да доведат до хемодиализа.           

- Д-р Генов, каква е профилактиката на уроинфекциите при жените?
- Ще започна с това, че все още масово жени пристъпват към самолечение, което е изключително неправилно и много лошо. Защото уроинфекциите при жените, особено онези, които са причинени от бактерията ешерихия коли, са страшно упорити. И основната грешка, която се прави, е, че получавайки уроинфекция и нейните симптоми на парене, дразнене при уриниране и т.н., жената отива и сама си купува лекарство от аптеката. Най-често ципрофлоксацин. Изпива 2-3 таблетки, оплакванията временно се успокояват и тя спира да ги пие. Да, но бактериите все още присъстват в нейния уринарен тракт. И при следващо спадане на имунитета заради преумора, настинка и т.н., тези бактерии, които са останали и са се загнездили в пикочните пътища и не са били лекувани правилно, започват отново да се делят и отново пламва  активна уроинфекция. Така че има голямо подценяване на уринарните инфекции, особено сред младите жени. Най-важното, което те трябва да запомнят, е, че уринарната инфекция трябва да се лекува според причинителя.
Винаги трябва да се пускат изследвания на урина - стерилна урина за микробиологично изследване и инфекцията да се лекува според причинителя. За да се изчистят всички бактерии от уринарния тракт, лечението отнема дълго време. Това е най-важното, което трябва да запомнят. 

- До какви усложнения може да се стигне, ако не се диагностицират навреме уринарните инфекции, ако не се лекуват правилно, ако не дойдат при вас, когато трябва?
- Усложненията, които могат да настъпят, са най-вече увреждане на пикочния мехур и увреждане на бъбреците. Тези увреждания от своя страна могат да доведат до трайни последици като хронична бъбречна недостатъчност или промяна в лигавицата на пикочния мехур, което означава сбръчкан пикочен мехур, чести рецидивиращи, недобре лекувани инфекции. Когато не се лекува дълго време правилно инфекцията, остава постоянна тазова болка, която тормози жените. Болката продължава дори и да сме изчистили уринарния тракт. Въпреки че няма наличие на бактерии, болките в пикочния мехур продължават. Причината за това е в настъпилата промяна в лигавицата и в стената на пикочния мехур, едно тежко усложнение. Упорито и сложно от гледна точка на лечение.

- Д-р Генов, казвате, че има тенденция към зачестяване на случаите на увеличена простата. Защо е бич това състояние, защо се увеличава заболеваемостта?
- Увеличаването на простатата е хормонално заболяване. Защото, както при жената има менопауза, така и при мъжа се наблюдава андропауза, която е свързана с намаляване на тестостерона в кръвта, намаляване на неговата активна субстанция в кръвта с течение на годините. Затова световните ръководства препоръчват профилактиката при мъжете да започне след 45-годишна възраст. А не както беше досега - след 50-годишна възраст. Това, както сами виждате, говори за сериозна тенденция на подмладяване на това заболяване. Защо е бич? Защото две трети от мъжете над 70 г. страдат от увеличена простата. Така че всеки двама от трима мъже имат това заболяване. А това го прави изключително социалнозначимо. Затова е бичът на съвременния мъж.

- Как протича доброкачествената простатна хиперплазия? Какви са симптомите и профилактиката?
- Много е важно мъжете след 45-годишна възраст да посещават уролог веднъж годишно. Да го правят дори и да нямат оплаквания. Първоначалните проблеми с простатата могат да бъдат установени без пациентите да имат оплаквания. Защото понякога болестта протича много коварно, т.е., простатата нараства, създава смущения в уринирането, но болният не изпитва тези симптоми. И когато вече се появят симптомите на това заболяване като често затруднено уриниране, често нощно уриниране, затруднено на тънка струя уриниране, напъване за уриниране, чувство за оставане на урина в края на уринирането, тогава вече може да е късно болестта да се повлияе с медикаменти. И се налага да се премине директно към хирургично лечение. А има и много болни, които пристигат в нашите клиники и кабинети директно с остра задръжка на урината вследствие на това, че тяхната простата не е лекувана и заболяването е протичало сравнително безсимптомно. Така че изключително важно е ранното откриване на заболяването и неговото своевременно лечение. 

- Какво хората трябва да знаят за рака на простатата?
- Ако говорехме за коварност на доброкачествено увеличената простата, ракът на простатата е още по-коварен. Той протича предимно безсимптомно при много болни и когато даде своята манифестна изява, вече е късно, има метастази. Ракът на простатата е изключително често срещан. Той е най-честият рак при мъжете в зряла възраст. Затова от изключителна важност тук е веднъж годишно, а при по-млади мъже веднъж на две години, да се пуска т.нар. туморен маркер на простата или простат-специфичен антиген (PSA). Той ни ориентира и ни показва дали има нещо притеснително и дали имаме съмнение за карцином на простатата. Много важно е също болните да пазят тези изследвания през годините, за да види урологът как се променя този показател. Степента и същината на промяната през годините също е важна от гледна точка на профилактиката и от гледна точка на лечението.

- А за лечението какво ще кажете? В какво се изразява?
- Хубавото при лечение на карцином на простата е, че не всички болни трябва да бъдат оперирани. Разбира се, най-модерното и най-доброто лечение при хванат навреме карцином, е лапароскопската радикална простатектомия. Но хубаво е, че болните имат алтернативи. Не е като при други онкологични заболявания, където задължително трябва да се направи операция или ако се закъснее - нищо не може да се направи. Докато тука те все пак имат избор. Прави се хормонотерапия и лъчетерапия. Дори лъчетерапията се счита за дефинитивен метод на лечение, т.е., че напълно може да излекува карцинома на простата. Т.е., може да се приложи едно поддържащо лечение с хормони и лъчетерапия, което да осигури на болния над 10-годишна преживяемост.

- За кои болести на простата е подходящо лечение със зелен лазер?
- Когато говорим за лазерните методи, имаме предвид изключително и само доброкачествената хиперплазия. Когато говорим за карцином на простата, това заболяване не подлежи на лазерна операция. Няма значение дали става дума за зелен лазер, за тулиум и т.н. Категорично, нито един от тях не е подходящ за лечение на карцином на простатата. Разбира се, лазерите са съвременно модерно миниинвазивно лечение. Те ни позволяват при тежко увредени болни, при болни на антикоагуланти, т.е. на лекарства, които потискат кръвосъсирването, да извършим операция на простатата, при която възстановяването на болните е много бързо. Отделно от това, лазерните методи на лечение ни позволяват да проведем безкръвно лечение при много големи простати. Ние можем да ги стопим, образно казано, с тези лазери, което в миналото беше невъзможно и трябваше да се прави с отворена операция. Днес се смята, че отворената операция има чисто историческа стойност. Всяка увеличена жлеза може да се оперира с тези лазери. И следоперативните резултати определено са доста добри.  
Лечението на всяко урологично заболяване, открито навреме, може да се увенчае с успех. И че трябва да търсят да се профилактират, да търсят лекарска помощ рано дори и без да имат симптоми, за да може да им бъде помогнато и да може лечението да е максимално ефективно. Другото, което е, да не се притесняват да споделят напълно своите оплаквания и проблеми, защото уролозите притежават доста богат арсенал от възможности да помогнат за всяко едно урологично заболяване.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

zapazete chas 2